לימפאדמה ובעיות נוספות שניתן לפתור עם שאיבת שומן

טיפול בלימפאדמה בשאאיבת שומן

לימפאדמה היא מצב שבו נוצרת נפיחות באחד או מספר אזורים בגוף בעקבות הצטברות של נוזלים עשירים בחלבון שעוברים דרך מערכת הלימפה בגוף. לימפאדמה לרוב משפיעה על הגפיים אך היא יכולה להופיע גם בדופן החזה, בצוואר ובבטן ואף באיברי המין. לימפאדמה יכולה להיווצר לאחר ניתוח שבו מסירים את בלוטת הלימפה וכל חסימה שלא מאפשרת ניקוז תקין של נוזל הלימפה יכולה להיות בעייתית.

מה הם התסמינים של לימפאדמה?

לימפאדמה יכולה ליצור בעיות במערכת החיסונית והיא מלווה בנפיחות בחלק או כל הזרועות והרגליים כולל האצבעות. לימפאדמה באה לידי ביטוי גם בתחושת כובד ולחץ באזורים שונים בגוף, הגבלה בטווח התנועה, התפתחות חוזרת ונשנית של זיהומים והתפתחות של פיברוזיס שמאופיינת בהתקשות ועיבוי של העור. חומרת התסמינים משתנה בין מטופלים ובמקרה למשל בלימפאדמה שנוצרה לאחר ניתוח הסרת סרטן ובלוטת הלימפה לעיתים הם עלולים להופיע מספר שנים או חודשים לאחר תום הטיפול.

כיצד מאבחנים לימפאדמה?

אבחון לימפאדמה יכול להיעשות באמצעות סוגים שונים של בדיקות הדמיה שמאפשרות מבט לעומק על מערכת הלימפה כמו סריקת CT, סריקת MRI או אולטרסאונד דופלר. הרופא ינסה לשלול גורמים כמו קריש דם או זיהום שאינם קשורים לבלוטת הלימפה. במידה ומדובר במטופל בקבוצת סיכון להיווצרות של לימפאדמה כמו חולה סרטן בשלב ההחלמה, הרופא עשוי לאבחן לימפאדמה בהסתמך על התסמינים הקיימים.

מה הן הסיבות להיווצרות לימפאדמה?

מערכת הלימפה בגוף האדם היא מעין רשת פנימית של כלי דם שמעבירם נוזל שעשיר בחלבון לכל חלקי הגוף. מערכת הלימפה היא חלק ממערכת החיסון והבלוטות משמשות כמגן של הגוף שנלחם בזיהומים ובמחלות שונות כמו סרטן. נוזל הלימפה מועבר דרך כלי הדם באמצעות כיווץ של השרירים לאורך היום ובעזרת משאבות קטנות שנמצאות בדופן כלי הדם בלימפה. לימפאדמה נוצרת כאשר בלוטות הלימפה אינן מצליחות לנקז את הנוזל בכמות מספקת מאזורים כמו הידיים והרגליים.

הגורמים השכיחים ביותר ללימפאדמה

הגורם אולי השכיח ביותר להיווצרות לימפאדמה הוא מחלת הסרטן שחוסמת את כלי הדם בלימפה וגורמת לבצקת. גוש סרטני שגדל ליד בלוטת לימפה יכול לחסום את זרימת הנוזל. ההקרנות שמטופל שמחלים מסרטן עובר גם כן יכולות לגרום להצטלקות ודלקת בבלוטות הלימפה. לימפאדמה יכולה להיווצר גם כאשר בלוטות הלימפה מוסרות בין אם בגלל גילוי סרטן או סיבה רפואית אחרת אך לא תמיד פעולה זו תגרום לבצקת. גורם נוסף יכול להיות זיהום שנוצר בעקבות טפיל כמו תולעים שחוסמות את מעבר נוזל הלימפה לכל חלקי הגוף. מקרים פחות שכיחים של לימפאדמה נוצרים בעקבות מצב תורשתי שמונע ממערכת הלימפה להתפתח בצורה תקינה.

ללימפאדמה ברגל
לימפאדמה ברגל

סוגים שונים של לימפאדמה

לימפאדמה מתחלקת לשני סוגים:
ראשונית – מכונה לעיתים גם לימפאדמה מולדת שניתן להבחין בה כבר בשלב הלידה או זמן קצר לאחר גיל ההתבגרות. מדובר בסוג די נדיר של לימפאדמה שמושפעים ממנו רק אחד מכל ששת אלפים אנשים
משנית – לימפאדמה שמתרחשת כתוצאה ממחלת הסרטן שמשפיעה על מערכת הלימפה, זיהום בגוף, פציעה או טראומה והיא נחשבת ליותר שכיחה.
לימפאדמה יכולה להיות תופעת לוואי של הקרנות לאחר מחלת הסרטן ואף תוצאה של הסרת בלוטות הלימפה ופגיעה בתפקוד של מערכת הלימפה בגוף.

דלקת בעור כתוצאה מלימפאדמה

הנוזל שכלוא בתוך הגוף ולא מתנקז החוצה עלול לגרום להתפתחות של דלקת וצמיחה של חיידקים כאשר כל פציעה ולו הקלה ביותר יכולה להוות מוקד פוטנציאלי לזיהום. כאשר נוצרת דלקת כתוצאה מלימפאדמה, העור ייראה נפוח, אדום, חם למגע והמטופל לרוב יחווה גם תחושת כאב. על מנת לטפל בדלקת, המטופל יתבקש ליטול אנטיביוטיקה שתירשם על ידי הרופא המטפל.

סיבוכים אפשריים כתוצאה מלימפאדמה

אלח דם הוא אחד מהסיבוכים של לימפאדמה והוא מצב שבו זיהום חודר לזרם הדם ומתחיל לפגוע ברקמות בכל הגוף, מצב אשר מצריך טיפול מידי. לימפאדמה יכולה לגרום גם לנפיחות חמורה בגוף שתאפשר לנוזלים להתנקז רק דרך נקודות מזעריות בגוף ואף תיצור שלפוחיות בעור. שינויים בעור גם כן יכולים להתרחש ובמקרים חמורים של לימפאדמה, העור יכול להתעבות ולהיות קשה למגע. במקרים חמורים ומורכבים של לימפאדמה שלא מטופלים, יכול להתפתח גם סרטן בעור.

האם לימפאדמה מסוכנת?

מטופלים שמאובחנים עם לימפאדמה צריכים לקבל טיפול מתאים כיוון שככל הנפיחות גוברת, כך עולה גם הסיכוי להידבקות בזיהום והתפתחות של סיבוכים אחרים. כל זיהום יכול לפגוע בתפקוד של המערכת החיסונית ולחשוף את המטופל למצבים מורכבים נוספים שיצריכו טיפול רפואי. אי טיפול בלימפאדמה יכול גם לגרום להתפתחות של סרטן ברקמות הרכות בגוף במיוחד במקרים של חולות סרטן שעברו כריתה של שני השדיים שתסמיניו יהיו סימנים בגוונים כחול, אדום וסגול על העור שלבסוף יהפכו לפצעים ויתפשטו לכל אורך הגוף.

כיצד ניתן להקל על תסמינים של לימפאדמה

הקפדה על אורח חיים בריא שמשלב תזונה בריאה והקפדה על פעילות גופנית קבועה יכולים להקל באופן משמעותי על התסמינים של לימפאדמה. ישנם מקרים מורכבים וחמורים יותר שבהם עדיף יהיה להתייעץ עם מומחים על מנת לקבל תוכנית אימונים בטוחה ויעילה שתותאם באופן אישי ותימנע פגיעה נוספת בעור ובגוף. נשים שעוברות הסרה של בלוטות הלימפה לאחר גילוי מחלה הסרטן יכולות להפחית באופן משמעותי את הסיכוי להתפתחות לימפאדמה באמצעות תרגילי הרמה עדינים. התרגילים שיכולים להקל על התסמינים כוללים תרגילי מתיחה, תרגילי חיזוק שרירים, תרגילי כוח, תרגילים שמשפרים את גמישות הגפיים והגוף כולו ואף פעילות אירובית שעובדת על פלג גוף העליון ותסייע בהורדה במשקל.

האם משככי כאבים יכולים להקל על כאבי לימפאדמה?

הדרך היעילה ביותר לטפל בכאבי לימפאדמה היא להוריד כמה שניתן את רמת הנפיחות – פעולה זו תסייע גם בהקלה על תחושת האי נוחות של המטופל. במידה ומדובר ברמת כאב גבוהה, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות כמו איבופרופן ואספירין יכולות להפחית את רמת הכאב. ישנן תרופות שיכולות אף לסייע בהפחתה בנפיחות וכתוצאה מכך שיפור בתחושת הכאב של המטופל.

טיפול בלימפאדמה שלב 2 באמצעות שאיבת שומן

במקרים של לימפאדמה שלב 2, הנפיחות בגוף יותר מוצרה וצפופה ולא מושפעת מהפעלת לחץ מקומי. ישנן בדיקות שניתן לבצע על מנת לבחון האם הנפיחות אינה מכילה רק נוזל לימפה אלא גם כמות משמעותית של רקמות שומן ורקמות צלקת. הצטברות של רקמות השומן ורקמות הצלקת מתרחשת כאשר קיימת הצטברות ממושכת של נוזלי הלימפה ובמקרים אלה ניתוח שאיבת שומן יכול לסייע בהפחתה של הנפיחות, הכאב ושיפור התסמינים שהמטופל חווה.

טיפול בלימפאדמה שלב 3 בשאיבת שומן

טיפולים סטנדרטיים עבור מטופלים עם לימפאדמה שלב 3 כבר לא נחשבים למאוד יעילים כיוון שלא ניתן באמצעותם להקטין את הנפיחות בגפיים ובמקרים אלה ניתוח שאיבת שומן יכול להיות הפתרון הטוב ביותר. היתרונות של דחיסה וניקוז ידני של הנוזלים לא באים לידי ביטוי במלואם כיוון שבמצב זה ניתן יהיה להסיר באמצעות שאיבת שומן כמות נוזלים יחסית קטנה ולמנוע נפיחות נוספת באזור. ישנם הליכים כירורגיים נוספים שיכולים לתקן את תפקוד הלימפה ולהפחית במידה מועטה את גודל הגפיים. שאיבת שומן היא הדרך הכי יעילה לנקז את הנוזלים ולהפחית בכמויות השומן והיא תביא לתוצאות משמעותיות.

תוצאות הטיפול בלימפאדמה

תוצאות שאיבת שומן במקרים של לימפאדמה יבואו לידי ביטוי בשיפור קוסמטי ועלייה באיכות החיים והיכולת שלו לבצע פעולות שגרתיות בחיי היום יום. ניתוח שאיבת שומן יוריד גם משמעותית את הסיכוי להידבקות בזיהום או להתפתחות של דלקת בעור. קיים סיכוי שהניתוח יוכל להביא גם לישפור מערכת הלימפה, פחות ייצור של נוזלי לימפה ופחות דחיסה של נוזל הלימפה בגפיים וכך יתאפשרו זרימה וניקוז טובים יותר של המערכת. לא ניתן לגרום למערכת הלימפה לחזור לתפקוד תקין לחלוטין ולכן מטופלים עם לימפאדמה יצטרכו לעבור טיפולים לכל אורך החיים על מנת למנוע נפיחות נוספת וניקוז של הצטברות נוזלים נוספים בגוף.

מה זה ומה גורם לליפודיסטרופיה?

ליפודיסטרופיה היא מצב שבו הגוף אינו מצליח לייצר רקמות שומן בריאות או לשמור על הרקמות הבריאות הקיימות. המצב מאופיין במספר תסמינים חריגים שמתרחשים ברקמות השומן של הגוף והם נוצרים לרוב כתוצאה מזיהומים כמו דלקת ריאות, הפטיטיס וחצבת, מחלות אוטואימוניות (מצב שבו מערכת החיסון תוקפת את הגוף), לחץ חזק שמופעל באופן קבוע ושיטתי על אזור מסוים בגוף או כתוצאה מפציעה.

טיפול בליפודיסטרופיה
ליפודיסטרופיה בירך

טיפול בליפודיסטרופיה באמצעות שאיבת שומן

כתוצאה מליפודיסטרופיה, הגוף אוגר שומנים ולעיתים קרובות זה משפיע על השומן שנמצא ממש מתחת לעור וגורם לשינוי במראה הפיזי של המטופל. כיוון שהורמון הלפטין מיוצר ברקמת השומן בגוף, אנשים שסובלים מליפודיסטרופיה באזורים שונים וגדולים יותר בגוף חווים מחסור בגוף של ההורמון. המשמעות היא שהגוף שלהם לא יודע כיצד לאותת שנצרך מספיק מזון והוא אינו מסוגל לייצר אינסולין. השומן יכול גם להצטבר בדם, בלב ואיברים פנימיים כמו הכבד והכליות. ליפודיסטרופיה יכולה לגרום גם לבעיות נוספות כמו עלייה בכולסטרול, סכרת, עלייה ברמת הטריגליצרידים ותפקוד לקוי של הכבד והכליות. שאיבת שומן היא אחת הדרכים היעילות שבאמצעותן ניתן להקל על התסמינים של ליפודיסטרופיה

באלו מצבים נוספים ניתן דרך שאיבת שומן?

טיפול בהזעת יתר בבית השחי באמצעות שאיבת שומן

הזעת יתר יכולה לגרום למטופלים לתחושת אי נוחות ואף למנוע מהם לצאת מהבית ולהשתתף באירועים חברתיים. ניתן לטפל במקרים של הזעת יתר בבית שחי באמצעות שאיבת שומן תת עורית. ניתוח זה כולל הסרה של בלוטות זיעה אקריניות. ניתוח זה עדיף על כריתה סטנדרטית של בלוטות הזיעה כיוון שהנזק שנגרם לעור והחתך שמבוצע הוא קטן יותר ונמנעת נשירת שיער מהאזור.

טיפול בגניקומסטיה באמצעות שאיבת שומן

גניקומסטיה היא מצב שכיח שנוצר אצל גברים שבו נוצרת התפתחות יתר של רקמת השד. מטופלים רבים חשים מבוכה ונמנעים מלהוריד חולצה במקומות ציבוריים או שמנסים לפתח את שרירי החזה על מנת להעלים את התופעה אך אינם מודעים לכך ששאיבת שומן יכולה לטפל בבעיה. הדרך הטובה יותר להסיר את כיסי השומן שמצטברים באזור החזה היא באמצעות ניתוח שאיבת שומן. הטכניקה בה משתמשים מתבצעת באמצעות ביצוע של מספר חתכים קטנים משני הצידי החזה או באזור בית השחי, החדרה של צינור זעיר בקוטרו והסרה של עוקפי העור ורקמות הבלוטה. בשלב האחרון בניתוח, הרופא מבצע עיצוב של אזור החזה כך שייראה טבעי.

שאיבת שומן להפחתת הסיכון לסוכרת ומחלות לב

מחקרים רבים מראים שרמות הטריגליצרידים וספירת תאי הדם הלבנים ירדו באופן משמעותי אצל חולים שעברו שאיבת שומן. כיוון שמטופלים בעלי רמות גבוהות של טריגליצרידים הם בקבוצת סיכון גבוהה יותר לחלות בסכרת, מחלת לב ואף שבץ, כאשר בוצעה שאיבת השומן, הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם ירד באופן משמעותי בין אם מדובר בגברים או נשים. הירידה בספירת תאי דם הלבנים גם היא הקטינה את הסיכוי למחלת הסכרת, השמנת יתר או הופעה של יתר לחץ דם כיוון שקיים קשר בין גובה ספירת תאי הדם הלבנים לבין כל אותן מחלות. שאיבת השומן בשילוב של מעבר לתזונה בריאה יותר והקפדה על פעילות גופנית שיפרו משמעותית את מצב בריאותם של המטופלים.

ניתוחים בריאטריים ושאיבת שומן

ניתוחים בריאטריים ובפרט ניתוח שרוול מביאה לתוצאות דרמטיות ומהפך במראה החיצוני ובבריאותו של המטופל. הירידה במשקל לאחר ניתוח שרוול היא אמנם פחות מהירה ביחס לניתוח מעקף קיבה אך במרבית מן המקרים כאשר המשקל ההתחלתי היה מאוד גבוה, תוך שנה יכולה להתרחש ירידה משמעותית במשקל. הקפדה על תזונה בריאה ושגרת אימונים יכולים לסייע בעיצוב של הגוף אך הירידה הקיצונית במשקל כמעט תמיד תגרום להצטברות של עודפי עור ואת הצורך בשאיבת שומן על מנת לקבל את התוצאה הרצויה.

שאיבת שומן לאחר ניתוח שרוול

שאיבת שומן בבטן לאחר ניתוח שרוול לרוב מתבצעת בשילוב של מתיחת בטן כיוון ששאיבת השומן לא מסייעת להיפטר מעודפי העור לאחר ירידה מהותית במשקל. המנתח יבצע חתך מעצם הירך, ישאב את עודפי השומן, יבצע הסרה של עודפי העור ויהדק את שרירי הבטן במידת הצורך. כאשר הירידה לא הייתה מאוד קיצונית, המטופל עשוי לבחור לעבור רק שאיבת שומן על מנת להיפטר מכל אותם עודפים. שאיבת השומן יכולה להתבצע באזורים נוספים כמו הזרועות והירכיים על מנת להיפטר מעודפי השומן שהצטברו.

מתיחת זרועות בעזרת שאיבת שומן

לאזור התחתון של הזרועות יש נטייה לצנוח לאורך השנים במיוחד אצל אנשים שסובלים מעודף משקל ואין להם עודף מסת שריר באזור. עודף המשקל גורם לאובדן של רקמת שומן והעור מאבד מגמישותו. שאיבת שומן לרוב נעשית בשילוב של הליך הרמת זרועות כאשר השלב הראשון יהיה שאיבת השומן העודף ולאחר מכן הסרה של עודפי העור על מנת לעצב מחדש את הזרועות כך שייראו אסתטיות. מדובר בהליך יחסית פשוט שמאפשר לנשים ולגברים לאחר תקופה ההחלמה ללבוש חולצות ללא שרוול כיוון שהצלקת מוסתרת בחלק הפנימי של הזרוע. ניתן יהיה להבחין בצלקת רק כאשר המטופל ירים את ידיו וככל שיעבור הזמן, הגוון והמבנה של הצלקת ישתלבו יחד בעור וכמעט ולא יהיה ניתן להבחין בהם.

הרמת פלג גוף תחתון – הרמת ישבן בשאיבת שומן

הרמת פלג גוף תחתון מאפשרת להיפטר ולהדק את העור הרפוי שנמצא בישבן, באזור הירכיים האחוריות, ירכיים חיצוניות וירכיים קדמיות. במהלך הניתוח להרמת ישבן מבוצעים מספר חתכים סביב פלג הגוף התחתון שניתן להסתירם על ידי בגדים. המנתח יבצע את הניתוח תוך עבודה על אזורים שונים סביב המטופל, יבצע שאיבת שומן ויסיר עודפי עור קיימים. בתום הניתוח, הרופא יבצע הרמה של העור שנותר כלפי מעלה ויבצע תפירה יסודית של החתכים. מדובר בהליך שתקופת ההחלמה ממנו מלווה בכאב אך התוצאות יכולות להיות שיפור משמעותי במראה הגוף כאשר הניתוח מבוצע על ידי מנתח בעל הידע והניסיון הרלוונטיים.

אם אתם מעוניינים לקבל מידע נוסף על בעיות שונות שניתן לפתור באמצעות שאיבת שומן תוכלו להשאיר את הפרטים שלכם בטופס באתר ולקבל שיחת ייעוץ בחינם.

מעניין אותך לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

ליצירת קשר מהירה

מעוניינים בשיחת ייעוץ ללא עלות?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שאיבת שומן בטן שטוחה לוגו