מה ההבדל בין שאיבת שומן למתיחת בטן?

שאיבת שומן או מתיחת בטן?

שאיבת שומן ומתיחת בטן הם הליכים כירורגיים שהמטרה שלהם היא זהה – לשנות את המראה של הבטן. באמצעות שני ההליכים ניתן לגרום לבטן להיראות שטוחה, קטנה והדוקה. ניתוח שאיבת שומן ומתיחת בטן מבוצעים על ידי מנתחים פלסטיים כאשר ישנם הבדלים בין השיניים הקשורים למשך זמן ההחלמה, הסיכונים והאופן שבו ההליך מבוצע בפועל. 

שאיבת שומן ומתיחת בטן – מי מועמד לניתוחים?

ניתוח שאיבת שומן ומתיחת בטן מיועדים לרוב עבור אנשים שמעוניינים לעבור הליך קוסמטי שישפר את המראה של הבטן שלהם. שאיבת שומן בבטן מיועדת עבור מטופלים שמעוניינים להסיר מצבורי שומן קטנים יותר שלרוב נמצאים באזור הירכיים, הישבן ואזור הבטן. שאיבת שומן מסירה מצבורי שומן, מפיחתה בליטות באזור ומשפרת את קווי המתאר של הגוף. שאיבת שומן בבטן אינה מתאימה עבור מטופלים שמעוניינים להוריד במשקל. מתיחת בטן לעומת זאת, בנוסף להסרה של השומן, מאפשרת גם הסרה של עודפי עור שנוצרו באזור הבטן. הריונות ושינויים משמעותיים במשקל הגוף יכולים לגרום למתיחה של העור שמקיף את הבטן ובאמצעות המתיחה ניתן לשחזר את המראה של הבטן ולגרום לה להיראות שטוחה ומעוצבת. מטופלות ששוקלות לעבור הריונות נוספים בעתיד, ה BMI שלהן גבוה מ-30, הן עדיין בשלבי ירידה במשקל או סובלות ממחלת לב כרונית הן לא מועמדות אידיאליות עבור ניתוח שאיבת שומן או מתיחת בטן.

הכנה לפני הניתוח

ניתוחי שאיבת שומן ומתיחת בטן מצריכים הכנה די דומה. לפני הניתוח, המטופלת תידרש לעבור מספר בדיקות בריאותיות על מנת לוודא שהיא יכולה לעבור את הניתוח. המטופלת תתבקש להפסיק ליטול אספירין, גלולות למניעת הריון ותרופות אנטי דלקתיות כשבועיים לפני מועד הניתוח (מטופלת שסובלת מאנמיה עלולה להתבקש גם להפסיק ליטול תוספי ברזל). לפני הניתוח, המטופלת תחתום על טופס הסכמה שמאשר שהיא מודעת לסיכונים והסיבוכים אפשריים כתוצאה מהניתוח.

מה ההבדל בתוצאות?

הבחירה בין הליך שאיבת שומן לבין מתיחת בטן תלויה בצרכים האישיים של המטופלת ובתוצאה הסופית שמנסים להשיג בסוף התהליך. שאיבת שומן בבטן אינה מסייעת לטפל במקרים של עור נפול, סימני מתיחה, צלוליט או רפיון של שרירים. שאיבת שומן מיועדת רק עבור הסרה של שומן לא רצוי מאזורי טיפול מוגדרים. כאשר מבצעים מתיחת בטן, אפשר להדק את שרירי הבטן הרפויים ולהסיר עודפי שומן ועור על מנת לשנות את מראה הבטן לחלוטין. התוצאות של שני ההליכים יכולות להיות קבועות כאשר המטופל מקפיד להישמע ולעקוב אחר ההנחיות של המנתח לאחר הניתוח.

מה ההבדל בהליכים?

הטכניקות בהן משתמשים בניתוחי שאיבת שומן ומתיחת בטן יכולות להשתנות אך מתיחת בטן נחשבת להליך יותר פולשני. שאיבת שומן ניתן לבצע תחת הרדמה מקומית בלבד וההליך מצריך ביצוע של מספר חתכים קטנים שדרכם ניתן יהיה להחדיר צינורית קטנה על מנת שיהיה ניתן לשאוב דרכה את השומן הלא רצוי מהבטן.  מתיחת בטן לעומת זאת מצריכה ביצוע חתכים אופקיים יותר גדולים שיעברו בין הירכיים ולעיתים אף סביב הטבור. החתכים הללו מאפשרים למנתח לבצע הסרה של עודפי עור ורקמות ולהדק את השרירים הרפויים. בהליך מתיחת בטן, הטבור ממוקם גם מחדש לפני שמבצעים סגירה של החתכים באמצעות תפרים.

ההבדל בתהליך ההתאוששות

משך זמן ההחלמה מהליך שאיבת שומן בבטן הוא קצר יותר ביחס להחלמה ממתיחת בטן. מרבית המטופלים מסוגלים לחזור לפעילות קלה כשלושה ימים לאחר הניתוח ופעילות מאומצת לאחר כשלושה שבועות מיום הניתוח. קצב תהליך ההחלמה תלוי במספר האזורים שנותחו ובמהלך התקופה הזה אזור הניתוח עלול להתנפח ועלול להופיע דימום במיקום של החתך. המנתח לרוב ימליץ על לבישה של בגד דחיסה על מנת להפחית את הנפיחות ולסייע לעור להחלים ולהיראות חלק. מטופלות אמורות להיות מסוגלות לרוב לחזור לפעילות שגרתית לאחר כשלושה ימים אך יש להימנע מאימוני ספורט שמצריכים למשל הרמת משקולות עד אשר עוברים ביקורת ומקבלים אישור מהמנתח.

לאחר ניתוח מתיחת בטן, האזור בו בוצעו החתכים יהיה מכוסה בחבישה כירורגית שיהיה צורך להחליפה מספר פעמים. בדומה לשאיבת שומן, גם כאן המנתח ימליץ על לבישת בגד דחיסה שיסייע בתהליך ההחלמה. כיממה לאחר הניתוח, המטופלת צריכה להיות מסוגלת ללכת וזאת על מנת למנוע את האפשרות של היווצרות קרישי דם. הימים הראשונים שלאחר הניתוח יהיו מלווים בכאב והמנתח ירשום משככי כאב על מנת להקל על האי נוחות וגם אנטיביוטיקה על מנת להפחית את הסיכון לזיהום במקום. נקז כירורגי עדיין יהיה מחובר לאזור הניתוח על מנת לאפשר ניקוז נוזלים תקין מהגוף – במרבית מן המקרים, הנקז יוסר לאחר כשבועיים. ההתאוששות מניתוח מתיחת בטן נמשכת לרוב כשלושה שבועות של מנוחה לפני שהמטופלת יכולה לחזור לעבודה. שלב ההחלמה הראשוני של מתיחת בטן מסתיים לאחר כחודש וחצי מיום הניתוח והמטופלת תתבקש להגיע מספר פעמים לביקורת אצל המנתח על מנת לבדוק את כיצד החתך מתרפא. חזרה לפעילות מאומצת מתאפשרת לאחר כשלושה חודשים מיום הניתוח כאשר השרירים והחתכים החלימו לחלוטין ורק לאחר שמקבלים אישור של המנתח.

כאבים לאחר הניתוח

תחושת הכאב לאחר ניתוח שאיבת שומן או מתיחת בטן היא מאוד אינדיבידואלית ותלויה בסבילות לכאב של כל מטופלת אך לרוב רמת הכאב גבוהה יותר לאחר הליך מתיחת בטן. הסיבה לכך היא ששאיבת שומן מצריכה ביצוע חתכים קטנים בלבד בעור ומתיחת בטן מצריכה ביצוע מספר רב יותר של חתכים שיורדים עד לעומק השריר. בנוסף, מתיחת בטן כוללת גם הידוק של שרירי הבטן ופעולה זו גורמת לתחושת אי נוחות וכאב שנמשכים מספר ימים לאחר הניתוח. חשוב לזכור כי ניתן להימנע מתחושת כאב גבוהה באמצעות נטילה של משככי כאב שיומלצו על ידי המנתח.

הצטלקות באזור הניתוח

כל הליך כירורגי משאיר צלקת אך כאשר מדובר בניתוח שאיבת שומן, הסיכון להיווצרות של צלקת שתישאר גלויה הוא נמוך יותר ביחס לניתוח מתיחת בטן. כיוון שהטכניקות בהן משתמשים על מנת לבצע שאיבת שומן לא מצריכות חתכים גדולים, לרוב ניתן להסתיר אותם בקו הביקיני. היכולת לבצע חתכים במהלך ניתוח מתיחת בטן שניתן יהיה להסתירם היא לרוב תוצאה של ניסיון ומיומנות של המנתח אך במרבית מן המקרים הסיכון להצטלקות יהיה גבוה יותר במיוחד באזור הירכיים ומסביב לטבור שם לרוב מבוצעים החתכים. כיום קיימות מספר שיטות שמסייעות במזעור הצלקות וביניהם טיפול בסטרואידים, שיקום עור בלייזר ועוד.

סיבוכים אפשריים לאחר הניתוחים

בניתוחי שאיבת שומן ומתיחת בטן ישנם סיכונים שחשוב להיות מודעים אליהם. כאשר המנתח מבצע שאיבת שומן, ככל שאזור הניתוח גדול יותר כך גם עולה הסיכון לסיבוכים לאחר הניתוח. סיבוכים אלה כוללים חוסר תחושה באזור הפגוע (לעיתים מופיע באופן זמני אך יכול להישאר קבוע), חוסר עקביות בקווי המתאר של הגוף (כאשר מסירים שומן, יכול להיווצר מתאר גלי או משונן על השכבה העליונה של הגוף שיכול לגרום לעור להיראות יותר גושי) והצטברות של כיסי נוזלים מתחת לעור שיצריכו ביקור נוסף אצל המנתח על מנת לנקז אותם. סיבוכים פחות שכיחים כוללים הידבקות (התפתחות של זיהום באזור החתכים), ניקור של איברים פנימיים ותסחיף שומן שמתרחש כאשר שומן מתפרק, נלכד בכלי הדם ולבסוף יכול להגיע אל הריאות או המוח.

הסיכוי לסיבוכים עולה באופן משמעותי כאשר מבצעים ניתוח מתיחת בטן וישנם לא מעט מקרים בהם המטופלת נדרשה להגיע אל בית החולים על מנת לטפל בסיבוך שנוצר (כמו פצעים וזיהומים באזור החתכים של הניתוח). סיבוכים לאחר ניתוח מתיחת בטן כוללים שינויים בתחושה שנובעים מהמיקום החדש של רקמת הבטן (חוסר התחושה יכול גם להגיע אל הירכיים העליונות), הצטברות נוזלים בכיסים זמניים מתחת לעור והיווצרות של נמק ברקמות כאשר רקמת שומן עמוקה בתוך הבטן לא נרפאת כראוי והמנתח נדרש לבצע הסרה שלה באמצעות הליך כירורגי נוסף. 

מה הם היתרונות של שאיבת שומן?

התוצאות של ניתוח שאיבת שומן נשמרות למשך זמן רב ועבור מטופלים שמנסים לעשות שינוי בתזונה ומתחילים לעסוק בפעילות גופנית על מנת לשפר את המראה האסתטי של הגוף שלהם, מדובר בהליך שיכול לסייע בשלב הסופי של הסרת כיסי השומן שהצטברו. איכות הניתוח נשמרת כאשר המטופל מקפיד על שגרת חיים בריאה והמראה המוצק והחלק של הגוף נשמר. המטופלים זוכים להנות ממראה משופר וצעיר של הגוף שלהם באמצעות הסרה של שומן לא רצוי מאזורים שונים בגוף כמו הירכיים, הבטן, הגב, החזה, לחיים, סנטר, כתפיים והישבן. ניתוח מתיחת בטן הוא גם דרך להעלות את הבטחון העצמי של המטופלת במיוחד כאשר מדובר במקרים יותר קיצוניים של עודפי שומן ועור שנותרו לאחר מספר רב של הריונות או לאחר ירידה משמעותית במשקל. כשמטופלים מרגישים טוב יותר עם הגוף שלהם, הבטחון העצמי עולה ואיתו גם הנמרצות והיכולת להנות מהחיים. אחד היתרונות הבולטים של ניתוח שאיבת שומן הוא שמדובר בפרוצדורה שנחשבת לפחות פולשנית. מנתחים משתמשים כיום בטכניקות מתקדמות להסרת שומן שיוצרות טיפול בטוח עבור המטופל. תקופה ההחלמה כאמור היא משמעותית קצרה יותר והיא מאפשרת למטופלים לחזור לשגרת חייהם זמן קצר יחסית.

הליך שאיבת שומן יכול לסייע גם בהסרה של גידולים שומניים שפירים ובמניעה של הזעת יתר בבית השחי ובירכיים. שאיבת שומן יעילה גם במקרים של ריפוי גינקומסטיה (צמיחה מוגזמת של רקמת שד אצל גברים), היא מונעת את הסיכוי ללקות בדום לב ואף מסייעת לטיפול בהפרעות בחילוף החומרים.

שאיבת שומן ללא ניתוח

שאיבת שומן ללא ניתוח היא הליך אלטרנטיבי עבור מטופלות שחוששות לעבור הליך כירורגי. הליך זה שנקרא קריוליפוליזיס מסייע להיפטר מתאי שומן שנמצאים מתחת לעור ללא ניתוח. ההליך כולל שימוש בכלי מיוחד שנמצא ומקרר את השומן עד לטמפרטורת הקפאה. בשבועות הראשונים שלאחר הטיפול, הגוף נפטר באופן טבעי מתאי השומן הקפואים והמתים דרך הכבד. ניתן לראות תוצאות ראשוניות בשבועות הראשונים שלאחר הטיפול ואת התוצאות הסופיות לאחר מספר חודשים. כיוון שההליך הוא לא כירורגי הוא מאוד קצר ואינו מצריך זמן עבור ביצוע חתכים, תפירה שלהם, הרדמה מקומית או כללית או תקופת החלמה.

שאיבת שומן ללא ניתוח אינה מצריכה זמן התאוששות וכל מפגש שבו מתבצעת הטיפול אורך בין חצי שעה לשעה. למרבית המטופלים מומלץ לעבור מספר טיפולים שיפרסו על מספר שבועות על מנת שיהיה ניתן להשיג את התוצאות הטובות ביותר מההליך. מרבית המטופלים מצליחים לראות את התוצאות הסופיות לאחר כשלושה חודשים ממועד הטיפול האחרון שבוצע. שאיבת שומן ללא ניתוח מלווה בעיקר בתחושת אי נוחות כמו משיכה קלה באזור ועקצוץ וכאב לרוב לא מופיע. לאחר ביצוע ההליך, המטפל מבצע עיסוי של המקום על מנת לסייע בפירוק רקמת השומן שהוקפאה וישנן מטופלות שמדווחות על תחושת אי נוחות וכאב קלים בזמן העיסוי.

אם גם אתם מעוניינים בניתוח שיעניק לבטן שלכם מראה אסתטי ואינם בטוחים באיזה ניתוח כדאי לכם לבחור, ניתן להשאיר את הפרטים בטופס באתר ולקבל שיחת ייעוץ ללא עלות. 

מעניין אותך לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

ליצירת קשר מהירה

מעוניינים בשיחת ייעוץ ללא עלות?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שאיבת שומן בטן שטוחה לוגו